Too hipster to do business

0-6

Każdego dnia mkną w pośpiechu do biur wielkich i potężnych firm. Ambitni, doskonale wykształceni, pracowici. Elity, które swoim talentem oraz zdolnościami zdobyły „klucz” otwierający drzwi do międzynarodowej kariery.

Wchodząc do biura…wchodząc do wielu biur widzę piękne posadzki, idealnie wpadające przez ogromne okna, światło. Potem winda, tak bezpieczna i bezszelestna jakby zabierała prosto do nieba. Perfekcyjny, doskonały świat, w którym żadem pyłek kurzu, żadna niedoskonałość nie ma prawa wstępu. Zaglądam do wnętrza, widzę ludzi. ONI ubrani w dżinsy, trampki, podkoszulki, sportowe kurtki. ONE ubrane w luźne sukienki, podarte dżinsy, topy, sandały, krótkie spódnice oraz bluzy. Dokąd idą ?

Początek kariery jest początkiem osobistej drogę na szczyt, której przebieg zależy od wielu czynników. Spotykanie właściwych ludzi we właściwym czasie. Poczucie odpowiedzialności wraz z szacunkiem do tego co się robi. Odpowiedniego sposobu zachowania i odpowiedniego stroju. Korporacje są miejscem gdzie spotykają się dwa światy: z jednej strony to wartości oraz przyzwyczajenia z którymi przychodzą pracownicy z drugiej zaś, kultura i zasady panujące w organizacji. Jak rozpoznać i odnaleźć siebie by zaliczyć jak najmniej upadków?

Znam się tylko na modzie i jeszcze trochę na ludziach, dlatego „odpowiedni ubiór” to wszystko co mam do powiedzenia. Odpowiedni, czyli jaki? Ubiór, który nikogo nie wprowadza w zakłopotanie. By się przekonać co to znaczy, wystarczy rano stanąć przed lustrem i spojżeć na siebie jak na obcą osobę; jeśli poczuje się zakłopotanie, to jest odpowiedź.

Dlaczego lekarze chodzą w fartuchach a bankierzy w garniturach? czemu prostytutka ma obcisłą, krótką sukienkę a dyplomata dba o detale? Każda profesja ma swoje niepisane kody dotyczące ubioru, zachowania, słownictwa. Można pochodzić z różnych środowisk lecz wchodząc w nowe, warto poznać i przyswoić obowiązujące zasady, zanim zacznie się wyznaczać własne.

Ludzie czytają obrazami, stereotypami, które mają wdrukowane w głowie by zaszufladkować bez zbędnego wysiłku.  Można uważać, że w pracy liczy się tylko efekt i to co jest do zrobienia lecz ubiór luźny i swobodny to tylko iluzja wygody, sprawiająca wrażenie, że osoba tak ubrana wzbudza mniejsze zaufanie oraz wiarygodność, ponieważ wygląda mniej profesjonalnie.

Ubiór formalny to w dzisiejszym świecie kwestia wyboru lecz by do pracy nosić dżinsy oraz sweter trzeba nazywać się Steve Jobs, który notabene, przeszedł długą drogę zanim został zapamiętany jako facet w czarnym golfie i czarnych dżinsach.

Może warto napisać „bajkę o sobie w biznesie” i sięgnąć tam gdzie wzrok nie sięga. Za 20, 40 la by zobaczyć siebie. Mając pod powiekami taki obraz, łatwiej świadomie kierować swoją karierą, zawsze i wszędzie podkreślając ubiorem niepowtarzalny rys osobowości.

Wyobraź sobie kim chcesz BYĆ a następnie zacznij zachowywać się i ubierać tak jak ON.