Jak się ubrać do teatru ?
Są takie miejsca w których UBIÓR MA ZNACZENIE. To teatr, opera, filharmonia lub elegancka restauracja.
W czasach gdy ubranie było wyrazem przynależności do klasy społecznej, podkreślało rodowód lub wpojone wartości, naturalnym był wybór takiego stroju, który te cechy podkreśla. Lecz dziś wszystko wygląda zupełnie inaczej, również z perspektywy sztuki, kultury i wysublimowanego gustów. Teatralny savoir vivre przymyka oko na wiele ekstrawagancji, nie wprowadzając sztywnego dress code a jedynie zachęcając do częstych wizyt.
Czy ta sama sytuacja dotyczy wytwornych restauracji ? Trochę tak, ponieważ gdy pieniądz rządzi Światem, nie wypada wyprosić miliardera za drzwi tylko dlatego, że przyszedł w podkoszulku. Chyba, że chce się zdobyć rozgłos…
Co zatem daje ubranie perfekcyjnie dopasowane do okoliczności ? POCZUCIE PRZYNALEŻNOŚCI DO ELIT, zamkniętej, uprzywilejowanej grupy. Choć teoretycznie wszyscy jesteśmy równi, potrzeba wyróżnienia się jest tak silna, że szukamy środowisk, gdzie będziemy mogli WYRAZIĆ SIEBIE, dzielić poglądy, upodobania, gusta a także wyrażać siebie poprzez ubiór. Nie ma lepszego miejsca by się pokazać w towarzystwie niż opera lub filharmonia albo najdroższa, najelegantsza restauracja w mieście. Dlaczego ?
Z bardzo próżnych i egoistycznych powodów: by zaznaczyć swoje JA, rozpieszczać zmysły i estetyczne doznania oraz poczuć się wyjątkowym i pięknie ubranym. Kto ma dziś na to czas ? Ci, którzy znają swoją wartość i potrafią ją docenić.
Ubiór z szafy czy może szyty na miarę ? Codzienny czy podkreślony oryginalnymi dodatkami ?
Powinien mieć dwie cechy: być niepraktyczny, dzięki czemu nie nosimy go na codzień lecz gdy zakładamy, czujemy że to wyjątkowi oraz wygodny, ponieważ to cecha dająca poczucie komfortu a to także w coś wyjątkowego. Kolory odzwierciedlające elegancję – czarny, biały, czerwony lecz także fioletowy lub różowy – można łączyć ze złotem lub srebrem.
To takie staromodne, gdy myśli się o zasadach lecz łącząc je z WIZERUNKIEM WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA, stanowią one doskonały obraz pełen kontrastów, gdzie klasyka i elegancja mieszają się z nowoczesnością oraz dynamiką, nadając ubraniu charakter osobowości.
Tkaniny wypadają najprościej, ponieważ niewiele się zmieniło: wełna, kaszmiry, koronki, jedwabie, materiały zdobione cekinami.
Inspiracje dla Pań:
- eleganckie czarne spodnie lub sukienka
- koszula lub bluzka z dużym dekoltem (z przodu; na plecach)
- buty jak biżuteria lub biżuteria jako osobisty dodatek
- mała torebka
Inspiracje dla Panów:
- koszula biała (jeśli garnitur) lub czarna (jeśli solo)
- formalne spodnie a dżinsy zawsze z koszulą i marynarką
- buty podkreślające elegancki charakter – sznurowane pantofle lub mokasyny
- jeśli styl casual: sweter, spodnie, buty – najwyższa półka np. coś od Brunello Cucinelli.
To co ma wpływ na kształtowanie zasad ubioru, odróżnia modę współczesną od tej z przeszłości, to wolność. Wolność wyboru, łączenia kontrastów, mieszania stylów oraz przełamywania schematów. Brzmi znajomo ? Tak, to życie, którego ubiór jest odzwierciedleniem.